RSS

Pitkästä aikaa ruokapostaus

30 Maa

Ensimmäistä kertaa koskaan tein nachoja uunissa. Jotkut ovat ehkä lukeneet aikoinaan Me-lehteä, jossa Sami Garam teki Siwan aineksista sitä sun tätä ruokaa. Noh, nachot olivat kyllä ruokalistalla, mutta ihan kaikkea ei tullut ostoslistasta huolimatta ostettua Cittarista päivällä, joten jouduin tekemään täydennyskierroksen Siwaan. Niinpä iski inspiraatio laskeskella, mitä ruoka maksoi.

nachopaistos

Ostoslistaa:

  • 500 g pussi maissilastuja 3,17 e
  • 400 g nauta-sikajauhelihaa 3,29 e
  • 400 g tölkki tomaattimurskaa 0,45 e
  • 1 pala mozzarellaa 1,00 e
  • 350 g paketti emmentalia 2,99 e
  • 300 g = 2 paprikaa 2,29 e
  • 200 g purkki kermaviiliä 0,69 e
  • 2 kypsää avokadoa 4,39 e
  • 3 pussia taco-mausteseosta 2,35 e
  • 1 jäävuorisalaatti 1,08 e
  • 1 kurkku 0,97 e
  • 4 tomaattia 1,68 e
  • 1 sipuli 0,14 e

Näihin menee yhteensä 24,49 e. Mukana siis kaikki, mitä kuvassa lautasella näkyvän tekemiseen tarvitaan, ja kaapista vähän suolaa ja pippuria sekä limettimehua, jotka on ostettu jo aiemmin.

Salaattiin meni puolikas jäävuorisalaatti, kaksi tomaattia, puoli kurkkua ja toinen paprika kokonaan, toisesta kolmasosa. Salaatin hinta noin 3,20 euroa.

Guacamoleen meni 1 avokado, 1 tomaatti, puolikas sipuli sekä kaapissa jo olleista suolaa, pippuria ja limettimehua. Hinnaksi tuli 2,69 e plus mausteet.

Kermaviiliä höysteeksi suoraan purkista – 0,69 e.

Nachopaistokseen 150 g maissilastuja, puoli pakettia emmentalia, mozzarellapallo ja 2/3 vihreästä paprikasta 0,4422. Nämä yhteensä 4,17 euroa. Jauhelihakastikkeeseen meni 400 g jauhelihaa 0,95, 1 purkki tomaattimurskaa, 1 pussi taco-mausteseosta, puolikas sipuli = 4,59 e, tästä käytin nachopaistokseen puolet (toinen puoli meni pakkaseen myöhempää käyttöä varten), joten tähän laskettava hinta n. 2,30 euroa. Koko vuoallisen hinta siis 6,47 euroa.

Koko setti on noin neljä annosta, joten annoksen hinnaksi tulee hitu vajaa 3,27 euroa. Jauheliha ja avokado olivat annoksen kalleimmat raaka-aineet, ja ne kuten paprikatkin olisi saanut halvemmalla isommasta kaupasta.   Jos jauhelihapaketti olisikin maksanut 1,89 euroa / 400 g (olen halvemmallakin ostanut) ja avokadot 2,59 e/ 2 kpl sekä paprikat 1,99 e / 3 kpl, hinnat olisivat seuraaavat: guacamole 1,895 e, salaatti 2,655 e, kermaviili 0,69 e, nachopaistos jauhelihakastikkeineen 5,442 e, joten annoksen hinnaksi jäisi vain n. 2,67 euroa. Per annos tulee siis 0,6 euron ero. Syömme useimpina päivinä kaksi ruoka-annosta, joten jos söisimme nachopaistosta 30 päivänä kuukaudessa yhden vuoallisen päivässä, ero halvemman ja kalliimman kaupan välillä tekisi 72 euroa kuukaudessa.

Kylläpä tekee pahaa laskea tuo auki! Tietenkään emme syö samaa ruokaa joka päivä, ja välillä halvempaa ja kalliimpaa ruokaa, mutta mielestäni 72 euroa ei välttämättä ole kovinkaan kaukaa haettu. Halvemmatkin raaka-aineet ovat kalliissa kaupassa kalliimpia, joten vaikka ei puhuttaisi itsessään kalliista tuotteista, kuten avokadoista. 72 euroa pelkkään laiskuuteen (kun ei suunnitelmallisesti osta kaikkea sieltä, mistä halvimmalla saa) on  ihanteellisesta kuukauden ruokakauppabudjetistamme reilu viidesosa!

Mainokset
 
Jätä kommentti

Kirjoittanut : 30.3.2013 Kategoria/t: budjetti, ruokakuvat

 

Avainsanat: , , ,

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Google+ photo

Olet kommentoimassa Google+ -tilin nimissä. Log Out / Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

 
%d bloggers like this: