RSS

Avainsana-arkisto: annoksen hinta

Jääkaapintyhjennysruokaa

Ei tämä ole mikään ruokablogikaan, koska en ottanut kuvaa. Olisin voinut lavastaa vaikka mitä, mutta en viitsinyt. Haastan mielikuvituksenne. Kerron tästä teille, jotta saan reseptin talteen.

Jääkaapista piti kuluttaa juustoa. Osa menee leivän päällä, mutta parasta ennen -päivämäärien vuoksi pitää tehdä valintoja pakastamisen ja välittömän ruuanlaiton välillä. Tänään oli pakko poistaa jääkaapista palanen brietä eli valkohomejuustoa. En oikein tiedä mitään muita tapoja syödä valkohomejuustoa kuin keksin ja/tai hillon kanssa juustotarjottimelta, tai patongin välissä viipaleina, ja kerran kaaaauan sitten olen syönyt superhyvää kesäkurpitsakeittoa, joka oli ennemminkin brie-keittoa. Ruokakauppabudjetin puitteissa ei kuitenkaan ollut nyt aiheellista ostaa kesäkurpitsaa, eikä juustotarjotin ole ”oikeaa” ruokaa.

Apuun tulee nykypäivänä tietenkin Guugle, ja koska viime viikolla ostin halpaa tavallista (ja sen vuoksi rumaa) makaronia, päätin, että teen pastaa. Yhtenä hyvänä vaihtoehtona olisi ollut todella herkulliselta kuulostava Jamien camembert-pasta, mutta sitä ei voinut nyt tehdä, koska a) ruokakauppabudjetti, joka johtaa b)-kohtaan: ei aineksia kaapissa valmiina. Jätän korvan taakse ja siksi linkitin teillekin.

Toinen Guuglen perusteella hyvin suosittu brie-pasta on sellainen, johon tulee tomaattia, basilikaa ja brietä sekä pastaa. Monissa versioissa aineksia marinoitiin tuntitolkulla oliiviöljyssä huoneenlämmössä, mutta minä tietenkin oioin (oi mikä muoto <3) koska a) ei ole kesä, joten makeita tomaatteja on ihan turha etsiä hevi-osastolta ja b) ruokakauppabudjetti, johon ei perustavaroiden lisäksi sopinut kuin korkeintaan yksi pastaan ostettava aines. Päätin panostaa euroseni tuoreeseen basilikaan (yksi ruukku maksoi 1,49 e). Tuoreet yrtit tekevät halvasta (ja siksi rumasta, as we all know) ruoasta triplasti parempaa, joten rahan arvo kasvoi silmissä (Lintulaisen pettämätön logiikka osa 15).

Minun versiooni tuli

  • erittäin tavallisia tummia makaroneja puoli pussillista (0,115 e, ostin viime viikolla)
  • purkki tomaattimurskaa (kaapista, mutta maksaa kaupassa 0,95 e)
  • 150 g paketti valkohomejuustoa (kaapista, mutta esimerkiksi Castellon hyvä mutta halpa maksaa 1,95 e),
  • basilikaa (ostin tietenkin koko ruukun, 1,49 e, mutta josta kului naurettavan vähän ja enemmänkin olisi voinut laittaa. Sovitaan 0,5 e kuitenkin, koska loput on käytettävä pian pois)
  • yksi valkosipulinkynsi, mustapippuria ja pikkuisen punaviinietikkaa sekä suolaa (kaapista, sanotaan vaikka 0,2 e vaikka sekin voi olla liioittelua)

Kuumensin tomaattimurskan ja mausteet ja sulattelin brien palasina siihen sillä aikaa, kun makaronit kiehuivat. Kun makaronit olivat kypsiä, pistin kaiken yhteen ja basilikanlehdet sekaan. Oikeasti siis alusta loppuun alle vartissa. Mies tykkäsi niin, että otti vähän lisää, ja se on meillä harvinaista, koska pyrimme ottamaan kerralla sen verran kuin syömme.

Tästä määrästä riittää meille hieman vajaat kolme annosta, joten annoksen hinnaksi jää alle puolitoista euroa. Vinkki: halpa ruoka kannattaa syödä kivalta lautaselta, jos on taipuvainen ajattelemaan, että halpa ruoka on rumaa.

Illaksi teen meille tänään vielä uuniohrapuuroa. Omnom.

Mainokset
 
2 kommenttia

Kirjoittanut : 13.1.2018 Kategoria/t: budjetti, ruokakaappihaaste, ruokalista, ruokatestailut

 

Avainsanat: , ,

99 päivää kesään: päivä 9

Aina mun pitää kirjoittaa!

Nyt ei nappaa. Koska kokeilin päättää kirjoittaa 99 peräkkäisenä päivänä, ei auta muu kuin kirjoittaa. Teen hakusanapostauksen, vaikka siinä ei ole kovin paljon järkeä, eihän tätä blogia kukaan vahingossa löydä. On aika kivaa, että suurin osa teistä kolmesta tulee tänne tahallaan!

  • rimi pikakahvi
    • Voivoi. Rimi ja pikakahvi eivät kuulu yhteen. En tiedä mitä tällä on yritetty hakea, muttet löydä pikakahvia täältä, ja Rimin blogi on eri paikassa. Enkä ole sitäkään päivittänyt joten älä turhaan klikkaile. En edes viitsi linkittää. En linkitä mihinkään tänään.
  • köyhän ruokaa
    • Sinulla on pääsy nettiin, joten et ole maailman mittapuulla köyhä. Jos olet kuitenkin vähissä rahoissa syystä tai toisesta, suosittelen selvittämään paljonko rahaa on ruokaan käytettävissä, kuinka pitkäksi aikaa rahan pitää riittää ja osaatko laittaa ruokaa itse. Käy läpi ihan kaikki kaapit ja laatikot, joissa sinulla on ruokatarpeita kotona. Sen jälkeen kannattaa tehdä ruokalista niiden pohjalta. Jos et ole hintatietoinen, ala selvittää mitä ruoka maksaa. Älä haksahda ”tarjouksiin” äläkä mene suoraan Lidliin vain siksi että se on kuulemma halpa. Älä osta mitään mitä et ole kirjoittanut ennalta listaasi. Pyri ostamaan koko setti yhdestä kaupasta, jotta vältyt kahden kaupan houkutuksilta. Maksa käteisellä. Älä heitä ostamaasi ruokaa roskikseen, käytä tähteet ja käytä pakastinta.
  • lidl tuorejuusto
    • Ei, vaan Philadelphia. Exquisa olisi vielä parempaa. Joko Suomessa kohta aletaan myydä tuorejuustoa viipaleina?
 
Jätä kommentti

Kirjoittanut : 3.3.2015 Kategoria/t: 99päivää, budjetti, common rant, ostostelu

 

Avainsanat: ,

Kanananaa-nananaa-naanaa

Tänään tuli kaveri käymään piiitkästä pitkästä aikaa. Hän on itsekin koiraihmisiä, ja sattuu ajelemaan sellaisella farkulla, jossa on koirakalterit takana. Kuuma päivä ja silleen, ja Rimi pääsi ensimmäistä kertaa ikinä uimaan, kun kaverini tarjosi kyydin. Mies tuli mukaan ottamaan valokuvia todisteeksi:

_DSC0026

Ruokapuolella eli keittiössä tapahtui tänään kesäkurpitsasämpylöitä, raparperitoskapiirakkaa. Iltaruuaksi Jamien 15 minuutin keittokirjasta sivulta 172 ”Pasta Pesto, Garlic & Rosemary Chicken”, oma versioni ”kanapastaa papujen kanssa”.
pastapesto

Kuvassa kanaa (5,25 e), suolaa (???), vauvapinaattia (1,29 e), pakastepapuja (miksen ostanut tuoreita o.O 0,98 e /450 g), rypsi- ja oliiviöljyä (???), kuivattu chili (???), valkosipulinkynsiä (???), miniluumutomaatteja (1,19 e), sitruuna (2,49 e/kg), nauhapastaa (1,99 e), parmesaania (5,35 e), mantelilastuja (1,49 e) sekä basilikaa (1,65 e) ja kuvasta puuttuu tietysti tänäänkin jotain, tällä kertaa pippuri, rosmariini ja fenkolinsiemenet (????). Kaupan kassaan kilahti näistä 20,24 euroa. Tämä siis laskettu niin, että kaupasta on pakko ostaa koko pussi/paketti/hedelmä. Annoksen hintaan lasken sitten vain sen osuuden, joka on oikeasti käytetty.

Paketissa oli kolme kananpalaa, joista jäljelle jäi yksi vajaa, pastaa sen sijaan tuli tehtyä taas kerran reilusti, muttei yhtään liikaa pestoon ja vihanneksiin nähden. Sovittaneen taas kolmen annoksen ruoka, ainakin isoon nälkään. Kysymysmerkkihintoineen saadaan annoksen hinnaksi kutakuinkin 4 euroa. Ei huonosti!
pestopasta

Lopputulos on kiva, ainakin täyttävä. Fenkoli ja kana sopivat yhteen. Meillähän on tiskikone, mutta jos ei olisi, niin tämä resepti olisi vähätiskinen, sillä kanat ja tomaatit isketään lopulta samaan pannuun, ja pavut, pasta ja pinaatti (PPP!) keitetään yhtaikaa samassa vedessä. Miehen mielipide on, että voi tehdä useamminkin kuin kerran vuodessa. Niin tavallista kuitenkin, että voisi melkein sanoa arkiruuaksi.

 
Jätä kommentti

Kirjoittanut : 4.8.2013 Kategoria/t: koira, ruokakuvat, ruokatestailut

 

Avainsanat: , , ,

Ruoka-aika

Kesäloma!

Tilasin jo kevättalvella Jamie Oliverin 30 ja 15 minuutin keittokirjat, ja tapojeni vastaisesti päätin peräti kokeilla kirjojen reseptejä näin kesälomalla. Tälle viikolle valitsin viisi reseptiä 15 minuutin kirjasta. Kirjojen idea on siinä, että ensin otetaan kaikki ruoanlaitossa tarvittava valmiiksi esille, vesi kiehuu vedenkeittimessä ja uuni on lämmin, mielellään tarvittavat pannutkin kuumina. Itse ruuan valmistukseen menee sitten vain hetki.

Kirjat ovat englanniksi, tänään värkkäämäni resepti on sivulla 118 ”Asian Sea Bass, Sticky Rice & Dressed Greens”. Minun versioni on nimeltään ”Vesijärven siikaa, kookosriisiä ja vihreitä vihanneksia”. En katsonut kellosta aikaa, mutta kokonaisuudessaan valmistelutöineen meni arviolta aikaa reilu 20 minuuttia, eli ei huono ollenkaan.

sabassEpätarkassa kuvassa on (suluissa hinnat kauppakuitin mukaan koko määrälle): järvisiika (5,81 e), parsaa (5,99 e), sokeriherneitä (2,49 e), kookosmaitoa (1,59 e), limettejä (3,85 e/kg, päädyin käyttämään sittenkin vain toisen), korianteria (1,65 e), seesamiöljyä (???), soijakastiketta (???), kalakastiketta (????), inkivääriä (3,45 e/kg), valkosipulinkynsiä (???) ja basmatiriisiä (2,69 e). Kuvasta puuttuu suola (???), vesi, sitruunaruohotahna (1,75 e / 110 g purkki) ja kuivattu chili (???). Kauppaan piti jättää 23,84 euroa, jotta sain puuttuvat aineet ostettua.

Tein kalaa ja kasviksia vähemmän kuin reseptissä neuvottiin. Paksoita olisi pitänyt olla parsan ja herneiden seuraksi, mutten löytänyt sitä Prismasta enkä Cittarista. Riisiä tuli ihan liikaa, puoletkin olisi riittänyt, yli jääneen kookosmaidon olisi silloin voinut pakastaa. Lopputuloksena noin kolme annosta ruokaa, annoksen hinnaksi tulee karkeasti laskien kysymysmerkkihintoineen 4,80 euroa. Parsa on kallista tähän aikaan vuodesta. Hinnasta olisi tippunut kolmannes, jos kalan olisi käynyt itse hakemassa järvestä! Pelkän riisin osuus tämän päivän ruuasta oli n. 85 snt/annos, joten jos olisin tehnyt puolet vähemmän riisiä ylipäätään, annoksen hinta olisi pudonnut pelkästään siksi n. 40 senttiä. Mitä se Kaappaus keittiössä -kokki paasasikaan oikeista määristä… Aion tietenkin käyttää ylijäämäriisin johonkin muuhun, joten voitaneen sopia, että annoksen hinta on todellisuudessa 4,40 euroa.

seabassEi niin pro kuin Jamien keittiöohjelmassa, mutta syötävää. Itse olin lopputulokseen tyytyväinen, mies taas totesi että kesäruokaa, kyllähän tätä kerran kesässä syö. Chilin olisi voinut jättää väliin kokonaan, olen siitä hänen kanssaan samaa mieltä. Täytyy kirjoittaa post-it-lapulle mietteitä ruuasta, jotta muistaa sitten seuraavalla kerralla selatessa. Kalan kypsennys onnistui oikein kivasti, vaikken olekaan höyryttämistä kokeillut aikaisemmin.

 

Avainsanat: , , ,

Pitkästä aikaa ruokapostaus

Ensimmäistä kertaa koskaan tein nachoja uunissa. Jotkut ovat ehkä lukeneet aikoinaan Me-lehteä, jossa Sami Garam teki Siwan aineksista sitä sun tätä ruokaa. Noh, nachot olivat kyllä ruokalistalla, mutta ihan kaikkea ei tullut ostoslistasta huolimatta ostettua Cittarista päivällä, joten jouduin tekemään täydennyskierroksen Siwaan. Niinpä iski inspiraatio laskeskella, mitä ruoka maksoi.

nachopaistos

Ostoslistaa:

  • 500 g pussi maissilastuja 3,17 e
  • 400 g nauta-sikajauhelihaa 3,29 e
  • 400 g tölkki tomaattimurskaa 0,45 e
  • 1 pala mozzarellaa 1,00 e
  • 350 g paketti emmentalia 2,99 e
  • 300 g = 2 paprikaa 2,29 e
  • 200 g purkki kermaviiliä 0,69 e
  • 2 kypsää avokadoa 4,39 e
  • 3 pussia taco-mausteseosta 2,35 e
  • 1 jäävuorisalaatti 1,08 e
  • 1 kurkku 0,97 e
  • 4 tomaattia 1,68 e
  • 1 sipuli 0,14 e

Näihin menee yhteensä 24,49 e. Mukana siis kaikki, mitä kuvassa lautasella näkyvän tekemiseen tarvitaan, ja kaapista vähän suolaa ja pippuria sekä limettimehua, jotka on ostettu jo aiemmin.

Salaattiin meni puolikas jäävuorisalaatti, kaksi tomaattia, puoli kurkkua ja toinen paprika kokonaan, toisesta kolmasosa. Salaatin hinta noin 3,20 euroa.

Guacamoleen meni 1 avokado, 1 tomaatti, puolikas sipuli sekä kaapissa jo olleista suolaa, pippuria ja limettimehua. Hinnaksi tuli 2,69 e plus mausteet.

Kermaviiliä höysteeksi suoraan purkista – 0,69 e.

Nachopaistokseen 150 g maissilastuja, puoli pakettia emmentalia, mozzarellapallo ja 2/3 vihreästä paprikasta 0,4422. Nämä yhteensä 4,17 euroa. Jauhelihakastikkeeseen meni 400 g jauhelihaa 0,95, 1 purkki tomaattimurskaa, 1 pussi taco-mausteseosta, puolikas sipuli = 4,59 e, tästä käytin nachopaistokseen puolet (toinen puoli meni pakkaseen myöhempää käyttöä varten), joten tähän laskettava hinta n. 2,30 euroa. Koko vuoallisen hinta siis 6,47 euroa.

Koko setti on noin neljä annosta, joten annoksen hinnaksi tulee hitu vajaa 3,27 euroa. Jauheliha ja avokado olivat annoksen kalleimmat raaka-aineet, ja ne kuten paprikatkin olisi saanut halvemmalla isommasta kaupasta.   Jos jauhelihapaketti olisikin maksanut 1,89 euroa / 400 g (olen halvemmallakin ostanut) ja avokadot 2,59 e/ 2 kpl sekä paprikat 1,99 e / 3 kpl, hinnat olisivat seuraaavat: guacamole 1,895 e, salaatti 2,655 e, kermaviili 0,69 e, nachopaistos jauhelihakastikkeineen 5,442 e, joten annoksen hinnaksi jäisi vain n. 2,67 euroa. Per annos tulee siis 0,6 euron ero. Syömme useimpina päivinä kaksi ruoka-annosta, joten jos söisimme nachopaistosta 30 päivänä kuukaudessa yhden vuoallisen päivässä, ero halvemman ja kalliimman kaupan välillä tekisi 72 euroa kuukaudessa.

Kylläpä tekee pahaa laskea tuo auki! Tietenkään emme syö samaa ruokaa joka päivä, ja välillä halvempaa ja kalliimpaa ruokaa, mutta mielestäni 72 euroa ei välttämättä ole kovinkaan kaukaa haettu. Halvemmatkin raaka-aineet ovat kalliissa kaupassa kalliimpia, joten vaikka ei puhuttaisi itsessään kalliista tuotteista, kuten avokadoista. 72 euroa pelkkään laiskuuteen (kun ei suunnitelmallisesti osta kaikkea sieltä, mistä halvimmalla saa) on  ihanteellisesta kuukauden ruokakauppabudjetistamme reilu viidesosa!

 
Jätä kommentti

Kirjoittanut : 30.3.2013 Kategoria/t: budjetti, ruokakuvat

 

Avainsanat: , , ,

Hinnan rikkominen

Kotikokkailussa ihan parasta on se, että saa tehtyä aika hyvää kotiruokaa, ja tietää saavansa sen halvemmalla kuin ravintolassa. Vielä pitäisi oppia tekemään ruokaa sesongin mukaan, koska sesonkiruoka on halvinta ruokaa. Kaupunkilaisen kellari ja kylmiö ovat ruokakaupassa, ja kuten tässä Hesarin pääkirjoituksessa ollaan mieltä, raaka-aineiden sesongit menevät aivan ohi, koska mitä tahansa saadaan koska tahansa tuotua Suomeen mistä tahansa. Muutamassa vuodessa maaseudusta vieraantunut maatalon tyttö huomaa sesongit vain siitä, että hylly on täysi ja hinta on pieni.

Nyt on suomalaisten vihannesten huippukausi päällänsä, ja esimerkiksi kesäkurpitsa on vakiintunut meidän ruokapöytäämme. Tein kesäkurpitsalasagnea melkein tällä ohjeella, pistin jauhelihakastikkeeseen jääkaapista paprikatuorejuustorasian jämät ja mozzarellaa vain yhden pallosen, toisen korvasin raejuustorasian lopuilla. Enkä laittanut valkosipulia, sitä en ole vieläkään oppinut. Mozzarella  toimii kivasti tällaisissa laatikkoruuissa, tämä oli jo toinen resepti elämässäni, josta en jätä mozzarellaa pois. Jos sattuisi vaikka välttelemään vehnäjauhoja, ja vaikka ei välttelisikään, niin tätä ruokaa täytyy lämpimästi suositella.

KuvaÄlysin otattaa miehelläni kuvan tuosta vasta sitten, kun siitä oli jo lapioitu suuhun ja eväsrasiaan suurin osa, mutta tuommoinen vuoallinen riittää meillä noin viideksi kerraksi. Kokonaishinta oli hitu päälle kuusi euroa, kun toinen kesäkurpitsa oli äidin kasvimaalta, mutta käsittääkseni ei läheltäkään raparperipenkkiä. Jos kaiken ostaa kaupasta, niin kutakuinkin kuudella ja puolella eurolla selviää, mutta kalliimmallakin sen saa tehtyä:

emmentalraaste 0,56 €
mozzarellapallo 1,22 €
sipuli 0,07 €
400 g jauhelihaa 1,85 €
kesäkurpitsa 0,71 €
paprikatuorejuusto 0,62 €
tomaattimurska 0,99 €
raejuusto 0,55 €
suola, pippuri, sokeri 0,10 €
yhteensä 6,66 €

Ylläolevalla laskelmalla yhden annoksen hinnaksi saadaan 1,33 euroa.

 
Jätä kommentti

Kirjoittanut : 26.8.2012 Kategoria/t: Ei kategoriaa, laskelmat, ruokakuvat

 

Avainsanat: ,