RSS

Avainsana-arkisto: rahankäyttö

Ruoka-aika

Kesäloma!

Tilasin jo kevättalvella Jamie Oliverin 30 ja 15 minuutin keittokirjat, ja tapojeni vastaisesti päätin peräti kokeilla kirjojen reseptejä näin kesälomalla. Tälle viikolle valitsin viisi reseptiä 15 minuutin kirjasta. Kirjojen idea on siinä, että ensin otetaan kaikki ruoanlaitossa tarvittava valmiiksi esille, vesi kiehuu vedenkeittimessä ja uuni on lämmin, mielellään tarvittavat pannutkin kuumina. Itse ruuan valmistukseen menee sitten vain hetki.

Kirjat ovat englanniksi, tänään värkkäämäni resepti on sivulla 118 ”Asian Sea Bass, Sticky Rice & Dressed Greens”. Minun versioni on nimeltään ”Vesijärven siikaa, kookosriisiä ja vihreitä vihanneksia”. En katsonut kellosta aikaa, mutta kokonaisuudessaan valmistelutöineen meni arviolta aikaa reilu 20 minuuttia, eli ei huono ollenkaan.

sabassEpätarkassa kuvassa on (suluissa hinnat kauppakuitin mukaan koko määrälle): järvisiika (5,81 e), parsaa (5,99 e), sokeriherneitä (2,49 e), kookosmaitoa (1,59 e), limettejä (3,85 e/kg, päädyin käyttämään sittenkin vain toisen), korianteria (1,65 e), seesamiöljyä (???), soijakastiketta (???), kalakastiketta (????), inkivääriä (3,45 e/kg), valkosipulinkynsiä (???) ja basmatiriisiä (2,69 e). Kuvasta puuttuu suola (???), vesi, sitruunaruohotahna (1,75 e / 110 g purkki) ja kuivattu chili (???). Kauppaan piti jättää 23,84 euroa, jotta sain puuttuvat aineet ostettua.

Tein kalaa ja kasviksia vähemmän kuin reseptissä neuvottiin. Paksoita olisi pitänyt olla parsan ja herneiden seuraksi, mutten löytänyt sitä Prismasta enkä Cittarista. Riisiä tuli ihan liikaa, puoletkin olisi riittänyt, yli jääneen kookosmaidon olisi silloin voinut pakastaa. Lopputuloksena noin kolme annosta ruokaa, annoksen hinnaksi tulee karkeasti laskien kysymysmerkkihintoineen 4,80 euroa. Parsa on kallista tähän aikaan vuodesta. Hinnasta olisi tippunut kolmannes, jos kalan olisi käynyt itse hakemassa järvestä! Pelkän riisin osuus tämän päivän ruuasta oli n. 85 snt/annos, joten jos olisin tehnyt puolet vähemmän riisiä ylipäätään, annoksen hinta olisi pudonnut pelkästään siksi n. 40 senttiä. Mitä se Kaappaus keittiössä -kokki paasasikaan oikeista määristä… Aion tietenkin käyttää ylijäämäriisin johonkin muuhun, joten voitaneen sopia, että annoksen hinta on todellisuudessa 4,40 euroa.

seabassEi niin pro kuin Jamien keittiöohjelmassa, mutta syötävää. Itse olin lopputulokseen tyytyväinen, mies taas totesi että kesäruokaa, kyllähän tätä kerran kesässä syö. Chilin olisi voinut jättää väliin kokonaan, olen siitä hänen kanssaan samaa mieltä. Täytyy kirjoittaa post-it-lapulle mietteitä ruuasta, jotta muistaa sitten seuraavalla kerralla selatessa. Kalan kypsennys onnistui oikein kivasti, vaikken olekaan höyryttämistä kokeillut aikaisemmin.

 

Avainsanat: , , ,

Pitkästä aikaa ruokapostaus

Ensimmäistä kertaa koskaan tein nachoja uunissa. Jotkut ovat ehkä lukeneet aikoinaan Me-lehteä, jossa Sami Garam teki Siwan aineksista sitä sun tätä ruokaa. Noh, nachot olivat kyllä ruokalistalla, mutta ihan kaikkea ei tullut ostoslistasta huolimatta ostettua Cittarista päivällä, joten jouduin tekemään täydennyskierroksen Siwaan. Niinpä iski inspiraatio laskeskella, mitä ruoka maksoi.

nachopaistos

Ostoslistaa:

  • 500 g pussi maissilastuja 3,17 e
  • 400 g nauta-sikajauhelihaa 3,29 e
  • 400 g tölkki tomaattimurskaa 0,45 e
  • 1 pala mozzarellaa 1,00 e
  • 350 g paketti emmentalia 2,99 e
  • 300 g = 2 paprikaa 2,29 e
  • 200 g purkki kermaviiliä 0,69 e
  • 2 kypsää avokadoa 4,39 e
  • 3 pussia taco-mausteseosta 2,35 e
  • 1 jäävuorisalaatti 1,08 e
  • 1 kurkku 0,97 e
  • 4 tomaattia 1,68 e
  • 1 sipuli 0,14 e

Näihin menee yhteensä 24,49 e. Mukana siis kaikki, mitä kuvassa lautasella näkyvän tekemiseen tarvitaan, ja kaapista vähän suolaa ja pippuria sekä limettimehua, jotka on ostettu jo aiemmin.

Salaattiin meni puolikas jäävuorisalaatti, kaksi tomaattia, puoli kurkkua ja toinen paprika kokonaan, toisesta kolmasosa. Salaatin hinta noin 3,20 euroa.

Guacamoleen meni 1 avokado, 1 tomaatti, puolikas sipuli sekä kaapissa jo olleista suolaa, pippuria ja limettimehua. Hinnaksi tuli 2,69 e plus mausteet.

Kermaviiliä höysteeksi suoraan purkista – 0,69 e.

Nachopaistokseen 150 g maissilastuja, puoli pakettia emmentalia, mozzarellapallo ja 2/3 vihreästä paprikasta 0,4422. Nämä yhteensä 4,17 euroa. Jauhelihakastikkeeseen meni 400 g jauhelihaa 0,95, 1 purkki tomaattimurskaa, 1 pussi taco-mausteseosta, puolikas sipuli = 4,59 e, tästä käytin nachopaistokseen puolet (toinen puoli meni pakkaseen myöhempää käyttöä varten), joten tähän laskettava hinta n. 2,30 euroa. Koko vuoallisen hinta siis 6,47 euroa.

Koko setti on noin neljä annosta, joten annoksen hinnaksi tulee hitu vajaa 3,27 euroa. Jauheliha ja avokado olivat annoksen kalleimmat raaka-aineet, ja ne kuten paprikatkin olisi saanut halvemmalla isommasta kaupasta.   Jos jauhelihapaketti olisikin maksanut 1,89 euroa / 400 g (olen halvemmallakin ostanut) ja avokadot 2,59 e/ 2 kpl sekä paprikat 1,99 e / 3 kpl, hinnat olisivat seuraaavat: guacamole 1,895 e, salaatti 2,655 e, kermaviili 0,69 e, nachopaistos jauhelihakastikkeineen 5,442 e, joten annoksen hinnaksi jäisi vain n. 2,67 euroa. Per annos tulee siis 0,6 euron ero. Syömme useimpina päivinä kaksi ruoka-annosta, joten jos söisimme nachopaistosta 30 päivänä kuukaudessa yhden vuoallisen päivässä, ero halvemman ja kalliimman kaupan välillä tekisi 72 euroa kuukaudessa.

Kylläpä tekee pahaa laskea tuo auki! Tietenkään emme syö samaa ruokaa joka päivä, ja välillä halvempaa ja kalliimpaa ruokaa, mutta mielestäni 72 euroa ei välttämättä ole kovinkaan kaukaa haettu. Halvemmatkin raaka-aineet ovat kalliissa kaupassa kalliimpia, joten vaikka ei puhuttaisi itsessään kalliista tuotteista, kuten avokadoista. 72 euroa pelkkään laiskuuteen (kun ei suunnitelmallisesti osta kaikkea sieltä, mistä halvimmalla saa) on  ihanteellisesta kuukauden ruokakauppabudjetistamme reilu viidesosa!

 
Jätä kommentti

Kirjoittanut : 30.3.2013 Kategoria/t: budjetti, ruokakuvat

 

Avainsanat: , , ,

On se ihan älytöntä päivittää Facebookkiin

Ei tarvitse kirjoittaa parilla rivillä Facebookin statukseen, että kävin ruokakaupassa, vaan siitä voi kirjoittaa kokonaisen postauksen! Lauantain kauppareissusta ette saa kuvia, mutta rahaa meni taas kevyet 34,97 euroa todistelemattakin. Ruukkubasilika, omenoita, kahta lajia perunoita, lehtisalaattiruukku, maitoa, raejuustoa, rahkajugu, naudan lehtipihvejä 2 kpl päiväysalesta pakkaseen (maksoi 10 e/kg eli siinä paketissa 2,40 e), valmiiksi maustettu broileri päiväysalesta, pitkästä aikaa pari tuoremehujuomaa, tonnikalaa, sisuja töihin, suolapähkinöitä, kaksi voisarvea (ette taatusti enää kukaan muistaneet, että croissantilla on suomenkielinen nimi) ja tomaattituorejuustoa.

Ruokalistalla

  • omenaista kinkkukiusausta aiemmin ostetusta kalkkunaleikkeestä
  • uuniperunoita tonnikala- ja metvurstitäytteellä. Paistoin uuniperunoita kuusi liikaa, koska paistamiseen menee aina sama aika ja uuniperunasoppa on äärettömän hyvää. Menivät pakkaseen kolmena annoksena.
  • greippisalaatti
  • lihapullia, kun viime viikolla ei tullut tehtyä
  • kanaviillokkia. Viime vuonna tein yhden kerran, eikä suurustaminen onnistunut, nyt täytyy yrittää uudestaan.
  • kanakeittoa, johon keitän liemen broilerin roippeista.

Paistoin broilerin samaan aikaan uuniperunoiden kanssa, ja ai että tuli hyvää. Onhan siinä lihojen repimisessä vaivansa, mutta on pieni mahdollisuus, että ostan toisenkin kerran. Kaupantädin laittamat mausteet toki pitäisi opetella korvaamaan omalla marinadilla, mutta tuli niin hyvää, ettei haitannut maksaa 4 e/kg tällä kertaa. Pakastimen tyhjennys ei oikein etene, mutta yritän silti kotona suunnitella ruokalistan kotona olevan ruuan pohjalta, ja jos kaupassa on hyvää päiväysalelihaa niin sitten suunnitelmat muuttuvat.

Tässä on kuvasaasteeksi otos Sokoksen alesta löytämistäni purnukoista. Arvatkaa, mitkä kaksi ostin pelkästään pakkauksen takia…

2013-01-05 12.09.39

 
Jätä kommentti

Kirjoittanut : 7.1.2013 Kategoria/t: ostostelu, ruokalista

 

Avainsanat: , , ,

Sokoksen alesta

Tässä kuussa ei pidä minun enää kahvia ostaman, ellei se lopu kaapista tahi ole oikein hyvässä tarjouksessa. Kaksi pakettia kahvia, 2 kg pussi tavallisia vehnäjauhoja ja kilo sokeria maksoivat 7,47 euroa. Lisäksi kävin hamsteroimassa Sokoksen peilikaapintäyttöosaston alennuskoreista 12,60 euron edestä pesunestettä, käsirasvaa, vanupuikkoja, hammaslankainhässäkkä ja toisenlaista käsirasvaa pumppupullossa. Alennuskoreissa heikko kohtani ovat kivat purkit ja pakkaukset, ja niinpä ostin puolen litran pönikän suihkusaippuaa pelkän pakkauksen takia. Sitä en sentään laske ruokabudjetista pois, vaan se menee omista törsäilyrahoistani.

Lemmikkipalstojen Päivän Peili -osastolla on keskusteltu viime päivinä kovasti ruokamenoista. Sanailun aiheena on huomattavasti pienempi ruokaraha kuin meillä. Osaltaan ostosten kirjaamisella tähän blogiin on tavoite pitää ruokakauppakulut jossain järkevissä rajoissa. En voi kuitenkaan väittää, että pihistelisin ruokaostoksissa vieläkään. Päinvastoin tuntuu siltä, että kun olen oppinut, mihin rahaa ruokakaupassa kuluu, olen alkanut korvata ylenpalttisia herkkumääriä suoraan sanottuna hifistelytuotteilla: voin maksaa 500 g pussista hippijasmiiniriisiä 6,58 e/kg. Toisaalta ”onnistun” jos bongaan tarjouksesta tai päiväysalesta tuotteita, joita meillä kuluu paljon. Ruokamenoissa säästämistä haen eniten suunnittelemalla syömisiämme viikoksi eteenpäin ja välttämällä ruuan hukkaamista, opettelu on edelleen työn alla. Muistatteko muuten joulukuun viimeisestä postauksesta punaisen currytahnan? Avasin kotona toisen kuivakaapin ja siellähän kökötti pari kuukautta aiemmin ostettu iskemätön purkki samaa tavaraa. Ei siis ihan heti lopu kesken. Kuivakaappien inventointi on niin työlästä olevinaan, että seuraavakin ruokalista mentäneen muistin varassa.

Kauppakassin ulkopuolelta meille päätyi äitini myötävaikutuksella puolitoista kiloa erinäisiä kinkkuvalmisteita. Osa oli pakko panna pakkaseen, loppujen syömisessä täytyy olla luova seuraavan parin viikon ajan.

 

 
1 kommentti

Kirjoittanut : 4.1.2013 Kategoria/t: budjetti, ostostelu

 

Avainsanat: ,

Hyvää alkanutta vuotta!

Jos kävisin tätä tahtia kaupassa, tulisin käyneeksi tässä kuussa 10 kertaa. Olisipa hauskaa, jos se toteutuisi, mutta tilastoja on pidetty vasta kolme päivää. Sipsien ostamattomuus on pitänyt jo kaksi päivää 19 tuntia 16 minuuttia.

Kävin Sokoksen ässässä hakemassa sitäsuntätä, ja rahaa annoin pois yhdestä kassillisesta 15,44 euroa. Nämä ostosreissut ovat hankalia siinä mielessä, että varsinaista ostoslistaa ei ole, vaan ostan mitähän nyt tarttis -periaatteella ja sillä rajoitteella, että jaksan kantaa ostokset yksin kotiin kevyesti, eli maksimissaan yksi kukkurainen korillinen. Kävi säkä ja päiväysalessa oli maitoa (vaikkei normaalisti rasvatonta maitoa kannetakaan, mutta kyllä mies sitä juo), viiliä, leivänpäälliskalkkunaa ja joulusuklaita. Olen oikein ylpeä itsehillinnästäni, sillä ostin vain yhden joulusuklaalevyn (joulusuklaat vihdoinkin alessa). Reilulla kädellä alennetun kalkkunaleikkeen ja viilipurkkien alennukset yhteensä kattoivat suklaalevyn hinnan, joten eikö sovita, etten oikeastaan ostanut suklaata ollenkaan?

2013-01-03 18.28.47

Joulusuklaalevy, turkkilaista, kalkkunaviipaletta, tomaatteja, maitoa, viiliä, verigreippi, jääsalaattia ja kurkku.

 
Jätä kommentti

Kirjoittanut : 3.1.2013 Kategoria/t: Ei kategoriaa

 

Avainsanat: , ,

Joulukuu pakettiin

Joulukuun viimeisenä päivänä kaupasta kantautui muutama päiväysaleviili, pari purkkia maitoa, ruisjauhoja, jasmiiniriisiä ja taas sipsipussi. Tänä vuonna ei ainakaan osteta yhtään sipsejä, päätös on pitänyt entisten sipsien voimin jo kohta 16,5 tuntia. Yhden sipsipussin hinta lähentelee yhtä prosenttia kuukausittaisesta ruokaostoksiin varatusta rahasta, mikä pitäisi pitää mielessä myös sipsihyllyn edessä. Mutta kuka sitä ostaa sataa pussia sipsejä? Enihuu, vuoden viimeisimpiin ruokaostoksiin kului 10,33 euroa, ja koko (ruokakauppabudjetillisesti katastrofaalinen) joulukuun yhteensä -ruutu näyttää kaupansedille ja -tädeille annetun yhteensä melkein 500 euroa vastikkeeksi syömisistä. Huhhejjaa. Pakollinen diskleimer on todeta, että summaan sisältyvät pehmopaperit ja pesuaineet (mikä jostain syystä mainitaan joka nettikeskustelussa, missä kuluja vertaillaan), mutta emme ostaneet niitä joulukuussa ollenkaan! Sen siitä saa, kun käy kaupassa 23 kertaa kuukauden aikana ja keskiostos on 21,70 euroa, siis ei hyvänen aika.

Koska tämä on myös neuleblogi, ajattelin perunoiden kiehumista odotellessa blogata yhdet säärystimet.

2012-12-23 13.00.22

 

Ravelryssa. Malli on Jatta Soheltaan Sakset, jonka muokkasin Novitan 7 Veljestä -langalle. Tein säärystimet kaverini pyynnöstä (hänelle itselleen, vaikka kuvassa ovatkin minun koipeni mallitelineenä), vaikken teekään mitään tiettyä kenellekään koskaan millään tietyllä aikataululla. Päätyivät kuitenkin joululahjapakettiin. Yläosan joustin 64 silmukalla, siitä eteenpäin 80 silmukkaa, alaosa 4×4-joustinta.

Kudoin syksyllä itselleni Aapelien lisäksi yhdet sukat Trekking Pro Natura -langasta. Varpaista aloitettava malli, ja taas kerran kantapää huitelee ihan missä sattuu. Sukkien käytettävyyden kannalta sillä ei onneksi ole väliä, sillä näissä sukissa koko kantapää on vähän kuin huijausta. Menkää katsomaan kuva Ravelrysta, koska en omalta koneeltani löydä sitä enää.

 
Jätä kommentti

Kirjoittanut : 1.1.2013 Kategoria/t: budjetti, käsityöt

 

Avainsanat: , , , ,

Vuoden jämät

Ajattelin, että voisin aloittaa uuden vuoden suunnittelemalla ruokalistaa pitkästä aikaa. Amerikkalaisista nuukailublogeista olen oppinut, että kannattaa suunnitella kauppalistaan leipomuksetkin. Olen oppinut niistä senkin, että äiti kokkaa perheelleen joka aamu erilaista aamupalaa, mitä en usko tapahtuvan omassa kodissani ollenkaan.

Löysin varmaankin Kulutusjuhlan kautta Arkijärki-blogiin, jossa kirjoittaja suunnittelee minua paremmalla menestyksellä ruokalistoja, ja myös kirjaa ne erikseen ylös omalle sivulleen. Voisin tehdä samoin jos suinkin jaksaisin, sieltähän pääsisi niin kätevästi aina katsomaan, mitä aiemmin on tullut syötyä. Koska olen laiskiainen, kirjaan ruokasuunnitelmani näihin blogipostauksiin edelleen, vaikka oma sivunsa niitä varten onkin miljoonasti parempi idea.

Tein miestä ja itseäni varten vain jouluruokavalikoiman jouluaatoksi, vaikka joulupäivinä kävimmekin anopeillamme syömässä. Ostimme vajaa 5 kg tuoresuolatun kinkun, koska viimevuotinen pakastekinkku paljastui uunista tultuaan mediahuomiotakin saaneeksi vesikinkuksi. Kinkkua kului kiitettävästi tuoreeltaan, ja osa päätyi pakkaseen. Kinkunjämistä värkkäilen tänä viikonloppuna jämäruokaa. En harrasta uudenvuodenlupauksia, mutta olisihan se hyvä päättää taas, että ruokajätettä ei tulisi niin paljon. Koirankin pitäisi laihtua viitisen kiloa eläinlääkärin määräyksestä, joten ruuanjämät täytyy käyttää ihmisravinnoksi mielummin kuin kaataa koirankuppiin.

  • juustoinen kinkku-paprikakastike, johon leikkelekinkun sijaan tietysti laitoin joulukinkkua pikku suikaleina. Paprikasuikaleita sattui olemaan jääkaapissa joulun jäljiltä yhden paprikallisen verran, joten sain ne käytettyä tähän. Lisänä makaronia. Varsinaisesti tätä varten ostimme tänään kaupasta vain kolmen juuston ylihintaista ruokakermaa, koska muuten olisi tullut liian halpaa kastiketta.
  • kinkkupitsa, täytteeksi joulukinkkusuikaleita, ananasta, vähän aurajuustomurua pussinpohjalta ja ehkä tomaattiviipaleita, jos tomaattia on vielä jäljellä.
  • peruna-porkkanarieskasia joululta jääneestä kovasti uuniintuneesta perunalaatikosta.
  • jogurttimarinoitua broileria ja lisäkkeeksi varmaankin riisiä.
  • lihapullia ja perunamuussia.
  • uuniseitä thaimaalaisittain, lisänä edelliseltä päivältä perunamuussia jos sattui jäämään, muutoin sulatan pakkasesta bataattisosetta.
  • herne-vuohenjuusto-pekonisalaattia.
  • aion kokeilla piimäkakkua jollakin reseptillä, koska varasin liikaa piimää joululimppuleivontaan (joka sekin lähti tänä vuonna käsistä, leivoin yhteensä 12 limppua!).

Ennen kauppareissua inventoin pakastimen ja jääkaapin, ja aarrelistalta löytyi mm. yllä mainittu bataattisose. Pakastin on kauhean näppärä, mutta vain jos sen sisältöä tulee käytettyä hyödyksi!

The ruokaostoskuva:

2012-12-29 17.22.20ketsuppia, persiljaa, maitoa (erilaisia, koska olivat eri päiville päiväystarjouksessa), salaattia, popcornia, jauhelihaa, broilerinlihaa, pekonia, kermaviiliä, punaista currytahnaa, kookoskermaa, ananaspaloja, ruokakermaa, juustoruokakermaa, pullavuokia, kuvan ulkopuolella vielä sipsipussi.

Joulukuussa kului ruokakauppaan älyttömästi rahaa. Tämänpäiväiset ostokset olivat ehkä koko kuun maltillisimmat, ruokakauppabudjettiin laskettava osuus 35,56 euroa. Tammikuussa on elettävä tarkemmin suu säkkiä myöten, mikä onnistuu kyllä, jos jaksan suunnitella kauppareissuja sen pohjalta, mitä syötävää kotona jo kaapeissa on.

 
1 kommentti

Kirjoittanut : 29.12.2012 Kategoria/t: ostostelu, ruokalista

 

Avainsanat: , ,